Časté dotazy

Kdy mohu začít u vás cvičit, kdy probíhá nábor?

Začít lze kdykoliv během roku (pokud již není plno), stačí dorazit na trénink a domluvit se. Zkušební trénink je zdarma. Nejlepší je využít období náboru, kdy jsou tréninky více přizpůsobeny začátečníkům. Nábor bývá většinou v září, případně v lednu. V době náboru jsou informace o něm na těchto stránkách.

Co si mám vzít na první trénink?

Pokud nemáte keikogi(kimono), tak postačí sportovní oblečení – tepláky, tričko. Cvičí se bosky na tatami(žíněnkách), takže není potřeba speciální obuv.

Je mi 40 let. Není v mém věku již pozdě začít cvičit?

Není. Aikido není sport, nemá soutěže. Aikido se dá přizpůsobit věku a možnostem. Důležitá je chuť cvičit a nebát se pohybu. Začít lze téměř v jakémkoliv věku.

Jak probíhá trénink Aikido?

Průběh tréninku může být různý, dle zvoleného tématu. Cvičí se na odpružené podlaze – tatami. V praxi trénink většinou obsahuje… krátká meditace, pozdrav, dechová cvičení, rozcvička obsahující základní prvky Aikido, nácvik kroků a pádů, nácvik technik Aikido, cvičení se zbraněmi (jo-tyč, bokken-meč, tanto-nůž). Je těžké popsat trénink v jednom odstavci, nejlepší je na trénink přijít, podívat se a vyzkoušet – není nad vlastní zkušenost.

Musím docházet na každý trénink?

Nemusíte 🙂 Treninky si můžete přizpůsobit svým časovým možnostem. Samozřejmě platí, že čím častěji budete trénovat, tím lépe. Pokud se chcete něco naučit a vidět na sobě pokrok, tak je důležitá hlavně pravidelnost. Záleží tedy hlavně na vás, jaké máte od tréninků očekávání a kolik času chcete cvičení věnovat.

Na videích jsem viděl hodně technik, kde jsou vidět „velké“ pády. Dá se tomu naučit, i když nejsem nejmladší?

Aikido obsahuje techniky s pády i bez nich – pády jsou však součástí aikido, proto cvičíme na tatami (podlaha tlumící pády). Na videích jsou už většinou vidět pokročilí žáci, kteří mají pády zvládnuty. Jako začátečník se učíte pádům postupně od jednoduchých kotoulů. Nikdo s vámi nebude na prvních trénincích „házet“ o zem 🙂

Dá se pomocí Aikido reálně ubránit?

Ano, ale je to dlouhá cesta. Aikido je velice obsáhlé cvičení a nejedná se pouze o účelovou sebeobranu. Pochopení a zažití principů Aikido trvá trochu déle. Cílem cvičení Aikido by však neměla být jen sebeobrana. Pokud hledáte pouze sebeobranu, tak existují jiné cesty.

Říká se, že pro cvičení Aikido nepotřebuji sílu. Je to tak?

Pro správně provedenou techniku je potřeba minimum síly. Aikido učí jak efektivně využít vaše tělo a sílu útočníka v jeho neprospěch. Ovšem to je dlouhá cesta. Na tréninku přece jenom trochu té síly potřebovat budete a určitě se i trochu zapotíte 🙂